Zhodnocení kvalifikace v Jičíně

5b079e71c664c

Sobota 19. 5. 2018 byl dnem kvalifikace o ligu kadetek U17 a zároveň vyvrcholením naší několikaleté snahy dostat zpět do Brodu ligovou soutěž děvčat. Los nás poslal k těžkému soupeři do Jičína, který má ligové zkušenosti a druhým soupeřem byly Poděbrady. Protože nás čekala dlouhá cesta, vyrazili jsme k turnaji již v pátek po obědě. Navečer jsme se ubytovali v rekreačním zařízení nedaleko Jičína a holky, nezvykle místo hledění do telefonů, vzaly erární míč a začaly "hrát fotbal". Pro přihlížející doprovod to bylo velice zábavné, jen každou chvíli hrozilo nějaké zranění, což by bylo velice špatné před samotnou kvalifikací. Po hodince vzájemného okopávání, zakopávání, vykopávání, skopávání, ukopávání, překopávání, dokopávání atd. byla vyhlášena pauza a změna zábavy. Jasnou volbou byl osamocený koš na šikmé příjezdové cestě a hra zvaná vyřazovák. Do hry se zapojil i doprovod s trenérem a je pravdou, že nám holky daly pěkně zabrat i když jsme je většinou nechávali vyhrát, aby jim zůstalo vysoké sebevědomí :-)

A byla tu tolik očekávaná sobota. Rychlý přejezd do sportovní haly v Jičíně, zhlédnutí prvního poločasu utkání obou našich soupeřů, lehký oběd v Restauraci Paříž a pak už jen myšlenky kolem nadcházejícího prvního utkání proti Poděbradům, kde jsme si věřili na vítězství.

Po úvodních pěti nervózních minutách jsme těsně vedli 5:6, ale díky chybám v obraně a zbytečným ztrátám, které soupeř okamžitě trestal, jsme první čtvrtinu prohráli 20:9. Do druhé čtvrtiny jsme nastoupili mnohem odhodlaněji a ke stíhací akci zavelela Maki úspěšnou trojkou, Kika jedním proměněným trestným hodem a malá Natka krásným nájezdem. Osobní obranu jsme začali střídat se zónovou, včetně zónového presu na obranné polovině, soupeř začal pod tlakem dělat chyby a do poločasu se nám podařilo dotáhnou soupeře na slibných 33:29. Následovala poločasová porada v šatně a znova hrrrr na ně. Holky ihned od začátku pokračovaly v agresivní hře. Úvodní koš druhého poločasu patřil soupeři, ale v zápětí kontrovala malá Natka, Kika přidala trojku a z dalšího útoku faulovaná Maki bohužel nedala ani jeden trestný hod. Soupeř znejistil a holky hnané celou lavičkou předváděly skvělý basket. Body přidala neskutečně bojující Tony, Simča, malá Natka a náš tým šel do zaslouženého vedení 41:43. Bohužel následoval dvouminutový zkrat, kdy jsme nedokázali dát ani bod a sami jsme dostali osm bodů. Do závěrečné čtvrtiny jsme šli opět s bodovým mankem 49:43. V závěrečné čtvrtině soupeř odskočil na rozdíl deseti bodů a závan naděje přinesla až po pěti minutách Maki dvěma úspěšnými trojkami. Škoda čtyř neproměněných trestných hodů v podání velké Natky a Simči. Závěrečný koš dávala Tony z trestných hodů a konečným výsledkem 59:50 pro Poděbrady nám de facto zhasla naděje na postup do ligy, protože druhým soupeřem byl suverénní tým Jičína.

Do zápasu s Jičínem byla postupně nasazena všechna děvčata a převaha soupeře byla od samého začátku patrná. S fyzicky náročnou a agresivní hrou soupeře se nebyly schopné všechny holky úplně vyrovnat a často se stávaly pouze přihlížejícími na záda soupeře. Postupně zraněná Maki, malá i velká Natka musely být střídány a první dvě jmenované již nezasáhly do zápasu a nechal jsem je sedět na lavičce. Konečným stavem 40:127 jsme se rozloučili pro nás s dosud nejlepší sezónou a velice mě mrzí, že nebyla korunována vybojováním účasti v lize U17.